Rynek euroobligacji, podobnie jak rynek eurowalut, nie podlega kontroli narodowych władz walutowych. Zaciąga się na nim pożyczki eurobligacyjne. Zapewniają one kredytobiorcy siłę kupna, którą można dowolnie rozporządzać wybierając najdogodniejsze i najtańsze źródła zakupu.
E u r o o b I i g a c j e tym się różnią od zwykłych obligacji, że konsorcjum bankowe rozprowadzające euro ob I i gacje , denominowane w różnych eurowalutach, ma zasięg międzynarodowy. Poza tą cechą nie różnią się one pod względem formy i treści od zwykłych obligacji, będących przedmiotem obrotu na rynku papierów wartościowych o stałym oprocentowaniu.
Euroobligacja jest więc papierem wartościowym wystawionym na okaziciela. Stanowi ona zobowiązanie emitenta (wystawcy) do zapłaty właścicielowi (posiadaczowi euroobligacji) kwoty euroobligacji (jednorazowo lub ratami w określonych terminach) wraz z odsetkami po przedstawieniu tego dokumentu oraz zapłaty kuponów odsetkowych na warunkach w nim podanych do czasu wykupu euroobligacji1. Ważność euroobligacji zależy od zamieszczenia odpowiedniej autentyfikacji agenta płatniczego.
Euroobligacja, podobnie jak zwykła obligacja, zawiera pełne warunki emisji, mianowicie: a) wartość nominalna euroobligacji, b) wysokość oprocentowania, tytuł własności i terminy płatności odsetek, c) terminy płatności i wysokość rat spłaty kapitału, d) okoliczności i warunki, na jakich emitent ma prawo do przedterminowego wykupu euroobligacji, e) miejsce i sposób płatności rat kapitałowych i kuponów, f) ostateczne terminy wykupu euroobligacji, g) klauzulę podatkową zobowiązującą emitenta do pokrywania wszystkich podatków nałożonych na płatności przez władze jego kraju, h) sposób i miejsce publikowania ogłoszeń związanych z emisją, i) przepisy prawa, jakiemu podlega emisja, j) firmy i adresy głównego i pomocniczych agentów płatniczych ustalonych w umowie oraz k) kupony na odsetki stanowiące załącznik do euroobligacji.
Leave a reply