Na rynku swap występują użytkownicy finalni i pośrednicy (patrz tabela 21). Do użytkowników finalnych zalicza się banki, korporacje przemysłowe oraz instytucje oszczędnościowe i ubezpieczeniowe.
Zawierają oni operacje swap w celu uzyskania taniego źródła finansowania działalności, możliwości prowadzenia odpowiedniej strategii lokat lub w celach spekulacyjnych, Pośrednicy natomiast przeprowadzają operacje swap w celu uzyskania prowizji lub zysku. Funkcję pośredników pełnią banki i maklerzy. Do największych pośredników na rynku swap należą amerykańskie i angielskie banki inwestycyjne oraz japońskie towarzystwa ubezpieczeniowe.
W 1987 r. został opublikowany ,,Raport Cooka” zawierający szczegółowe wyniki badań nad operacjami swap. Znajduje się w nim m.in. ocena stopnia ryzyka związanego z uczestnictwem w transakcjach mających na celu eliminowanie skutków wahań kursów walut i stóp procentowych. Przewiduje on stosowanie określonych norm ograniczenia ryzyka podejmowanego przez banki na rynku swap. Współczynnik pokrycia globalnego ryzyka przez własne fundusze banku ustalony został w wysokości 8%.
W 1985 r. utworzono Międzynarodowe Stowarzyszenie Dealerów Swap (International Swap Dealers Association – ISDA). Spełnia ono funkcje koordynacyjne na rynkach swap oraz służy wymianie informacji o tych rynkach.
Leave a reply