Wymiana stóp procentowych stanowi aktualnie ponad 80% wszystkich operacji swap. Należy zaznaczyć, że umowy typu swap nie obejmują wymiany kapitału, lecz tylko strumienie płatności z tytułu odsetek.
Rynek operacji swap opracowano na podstawie artykułu E. Chrabonosz- czewskiej. Rozwój rynku swap. „Gazeta Bankowa” 1992, nr 47, s. 22-23. Swapy procentowe przynoszą obu stronom pewne korzyści. Należy do nich zaliczyć:
– obniżkę kosztów kredytów,
– kontrolę ryzyka związanego ze stopą procentową,
– wygodę użycia,
– zarządzanie rezerwami i zobowiązaniami bez korzystania z rynków kapitałowych,
– zarządzanie terminami płatności zadłużenia,
– podział ryzyka,
– elastyczność.
Swap walutowy (currency swap) odnosi się do transakcji, w której obie strony wymieniają określoną, równoważną sumę płatności w dwóch różnych walutach. Te przepływy finansowe kalkulowane są na podstawie stałej lub zmiennej stopy procentowej. Operacje walutowe swap nie są rejestrowane w bilansach i dają przedsiębiorstwu możliwość zarządzania ryzykiem związanym z wahaniem stopy procentowej i kursu walutowego, a także realizacji znacznych oszczędności wynikających z różnic w poziomie stóp procentowych. Swap walutowy obejmuje trzy etapy:
– początkową wymianę kapitału,
– okresową wymianę płatności odsetek,
– końcową wymianę kapitału.
– Rozróżnia się trzy rodzaje walutowych transakcji swap dotyczących różnych walut:
– swap walutowy stały na zmienny (fixed-floating), w którym następuje wymiana płatności o stałym oprocentowaniu na płatności o zmiennym oprocentowaniu,
– swap walutowy stały na stały (fixed-fixed), gdzie następuje wymiana płatności o stałym oprocentowaniu,
– swap walutowy zmienny na zmienny {floating-floating), który oznacza wymianę płatności o zmiennym oprocentowaniu1.
W operacjach swap używane są najczęściej dolary USA (76,7% w 1987 r., 66,9% w 1989 r.). Stosuje się w nich również jeny, funty angielskie i marki RFN. W 1989 roku udział jena w operacjach swap stopy procentowej wynosił 8,5% funta angielskiego 6,7%, a marki RFN 5,6%.
Leave a reply